Przejdź do głównej zawartości

„Zasada wzajemności” - Agnieszka Peszek

 „Zasada wzajemności”
Reguła wzajemności to jedna z technik wpływu społecznego - polega na rewanżowaniu się komuś za coś, co dla nas zrobił lub co nam podarował. Już od najmłodszych lat staramy się odwdzięczać - za pomoc w nauce, za możliwość ściągnięcia zadania domowego czy pożyczenia piłki do siatkówki. Ale co jeśli w ramach rewanżu, musielibyśmy kogoś zabić ? 


Jak daleko jesteśmy w stanie się posunąć by zaspokoić te regułę ? Co ten ktoś musiałby zrobić dla nas ? 


Gdy ktoś coś dla nas zrobi, robimy się wdzięczni i chcemy się odwdzięczyć .. problem polega na tym, że nie zawsze wielkość przysługi jest równoważna.


W książce Agnieszki Peszek zastosowanie tej reguły daje bardzo do myślenia. 


Motywem przewodnim staje się zemsta a ludzie, którzy się w nią wkręcają, robią rzeczy, których w normalnych okolicznościach zapewne by nie zrobili.


To właśnie skłania do myślenia. Jak daleko można się posunąć ? 


Czy ból i cierpienie jest wystarczającym powodem ? 


I dlaczego robimy pewne rzeczy, nawet wbrew sobie, gdy jesteśmy komuś coś winni ?


Bohaterowie tej książki to osoby skrzywdzone .. osoby, którym coś zabrano .. osoby z traumami i wielkim cierpieniem ..

(Można powiedzieć, że bardzo podatny grunt jeśli chodzi o manipulację).


I znajduje się ktoś, kto pod pozorem pomocy, wykorzystuje ich słabości.

Bo to właśnie słabi ludzie się mszczą. Silni wybaczają a inteligentni poprostu odpuszczają. 


Wszystko zaczyna się pewnego dnia, kiedy to mały Szymon Trojanowski zostaje porwany. Po kilku dniach wraca do rodziny ale później nic już nie jest tak samo. 


W dorosłym życiu zostaje psychologiem i stara się pomagać skrzywdzonym osobom. 

Ale znajduje się ktoś jeszcze .. Tylko czy ten ktoś zrobi to zgodnie z prawem ? Sumieniem ?


Nie chcę za dużo zdradzać z treści ale powiem, że to było naprawdę dobre. Historie bohaterów, które przecinały się w najmniej spodziewanym momencie i zostały zrywane .. po to by wrócić do nich w kolejnych rozdziałach. Zwroty akcji, zazębianie wydarzeń, wartki język, tajemnice .. nie sposób było odłożyć książki na bok.


Autorka tak lawiruje słowem, wydarzeniami i emocjami, że czytelnik aż kipi od złości, irytacji, frustracji po nadzieję, zaciekawienie czy wręcz po kibicowanie.


Ani trochę się nie rozczarowałam tą pozycją. A rozkminy mam do dzisiaj. Czy zawsze należy robić to co słuszne nawet jeśli nie jest to dobre ?


Czy nawet jeśli jest dobre dla nas, to czy będzie dobre dla innych ?


Gdzie są granice pewnych zachowań i zobowiązań ?


Autorka porusza trudne tematy jak rozwód, zdrada, smierć czy matczyna nadopiekuńczość. Z wielu tych historii można wyciągnąć morał. 


Także ja jestem absolutnie na tak i mogłabym o książce pisać i pisać. Ale będzie prościej jak poprostu po nią sięgniecie.


Za egzemplarz do recenzji pięknie dziękuję samej autorce 🖤

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

„Do kwadratu” - Anna Sobańska

„Do kwadratu”- Anna Sobańska „Poezją można wszystko najlepiej wyrazić. Wiersze nadają się do każdej sytuacji. Nazywają rzecz po jej najbardziej zawiłym imieniu, a jednak są zrozumiałe” Elias Canetti „Do kwadratu” to zbiór wierszy, które Anna Sobańska stworzyła na przestrzeni kilku lat.  Autorka w swoim tomiku poezji wyraża cały szereg emocji i doznań. Skłania nas do refleksji a czasem rozśmiesza.  Weźmy taki wiersz „Mądrości cioci Kloci”. Każdy z nas ma taką osobę w rodzinie, która zawsze wszystko wie najlepiej i zawsze się do wszystkiego wtrąca. „Kochana, tak patrzę i ... chyba troszeczkę utyłaś. Czy może w końcu, po latach, udało się, zaciążyłaś ? Chłopczyk, dziewczynka ? Jakie imię dacie ?  A może w planach  już drugie macie ?” Ja zazwyczaj poezji nie czytam .. ale że trafiła się okazja to postanowiłam skorzystać. Wzięłam udział w book tourze organizowanym przez Ewelinę z bloga  Zaczytana Ewelka I tak się złożyło, że tomik dotarł do mni

„Okruchy samotności” - Anna Ziobro

  „Okruchy samotności” Książka dzięki której czujemy .. dużo .. Emocje grają tutaj główną rolę .. i już nie będzie tylko nostalgicznie, smutnie czy euforycznie ale nawet odrobinę strasznie. „Okruchy samotności” to kontynuacja losów Julii znanej z książki „Tysiąc Kawałków”, i o tyle, o ile tam jej nie polubiłam, a nawet mnie wkurzała, o tyle w tej części zaczęłam ją rozumieć .. a nawet ciut polubiłam. Autorka zaserwowała nam naprawdę dobrą historię, z nowymi bohaterami i nowymi wątkami. Przez książkę idzie się jak burza, a kolejne fragmenty zaskakują i mimo wszystko skłaniają do refleksji. Bo pozory mogą mylić .. Bo nie zawsze pierwsze wrażenie jest tym właściwym .. Oczywiście nie braknie też starych znajomych ;-) Pojawi się Bartek i .. nie zdradzę nic więcej .. Czy Julia ułoży sobie wreszcie życie ? Czy wystarczy jej siły i cierpliwości, by na nowo je zbudować ? Wszyscy wiemy że kobiety to silne babki. Mamy determinację i upór, których wielu mężczyznom brakuje. Dlatego tak kibicowałam

„Za ścianą ciszy” - Anna Ziobro

 „Za ścianą ciszy” Anna Ziobro  „Za ścianą ciszy” Anny Ziobro, to książka pełna emocji .. zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych .. poruszająca problem utraty słychu i sytuacji z tym związanych ..   "(....) nigdy nie myślała, że może być tyle rodzajów ciszy. Była cisza przyjemna, cisza szczęśliwa, cisza spokojna, cisza wściekła, cisza szydercza, cisza lekceważąca, cisza wypełniona bólem i zdradą. Były cisze, które wyciągały do człowieka przyjazną dłoń i cisze, które wznosiły mury."  Jest odrzucenie, brak wiary w siebie i swoje możliwości, jest złość, żal i rozgoryczenie ..  Ale książka daje nadzieję .. pokazuje, że można z tym żyć a nawet być szczęśliwym  ☺️ Fakt, faktem ale na początku główna bohaterka mocno mnie irytowała. Rzekłabym nawet „wkurzała”. Piękna, młoda, utalentowana .. a przez swoją „cechę”, bo wadą bym tego nie nazwała, spotykała się z jakimś dupkiem  🤬 Rezygnowała z siebie bo jakiś gnojek ją wybrał .. a przecież ona tak „biedna, upośledzona” to trzeba za